Malby / Grafiky Michaela Krale a dřevěné sochy od Johannese Krale

od 6. března do 9. dubna

Vernisáž v pátek 6. března v 19 hodin
Uvedení: Cornelia Köckritz, Kurátorka [parablau]. Dipl. Heil. Päd. Eva Kral přednese Laudatio.
Hudební doprovod: echofreak & almagnifico (Drážďanští umělci šumu)

“Malby/grafiky a dřevěné sochy. Dvou dimenzionální a tří dimenzionální výstavy. Otec a syn. Spojené a oddělené a přece se pozná na první pohled to společné. Oba dva umělci zanechávají v jejich dílech krásnou srozumitelnost, hloubku, v které pozorovatel vnímá kouzlo. Oba dva jsou si blízcí v životě, jsou velmi citliví pozorovatelé všedních věcí. Jak otec tak syn ovládají jejich umění, jsou excelentní technici. Žádná  divoká přehnaná sebekritika ale  zřejmá lehká konfrontace života a  jeho projev. Kral junior je hledající, sahá do různých směrů. Kral senior je  stabilizovaný ale v žádném případě ne napevno. U něj je facettovaná síla vyjádření vášně. Jeho dílo je ovlivněno velkolepou lehkostí, která dovoluje pozorování jeho obrazů s velkým požitkem. Také sochy Johanna Krale jsou plné vyzrálosti a krásy, jeden vynikající nápad, aby se díla vzájemně harmonicky dotýkala na společné výstavě.
(Text: Anke Donath)

MICHAEL KRAL – Malíř, grafik, designer komunikace, fotograf a hudebník
Michael Kral (ročník 1970) žije a pracuje v Drážďanském Novém městě.  Má rád ale i širokou krajinu. Jemnými tahy ji popisuje v důrazných olejovo pastelových kresbách. Pro Krale je okamžik přírody důležitý, jeho soustředěnost vychází z pohyblivého, často neklidného prostředí, zjasněných bílými optickými obrazovými plochami, které jsou kubicky sestaveny, přesto lyricky působící a také vytvářejí impresionistické nálady. Jeho olejové a akrylové obrazy ukazují malíře jako znalce formy a barvy, který má rád velkoměsto a obehrává jeho vlastní šarm. Velké formáty na plátně dělají dojem svou lehkostí vnímání a prostorovou rozlohou v hloubce obrazu.  Oproti tomu jsou díla na papíře spíše směřovány ze středu ven, přitom linie pracuje proti formě.  Kral volí výřezy s velkou kompoziční sílou. Toto odráží jak jeho městský charakter tak jeho spojení s přírodou.
Další informace: www.kral-artifex.com

JOHANN KRAL – Sochař dřevěných děl
Sochař narozený v Drážďanech v roce 1990 Johann Kral se nedávno vrátil z Mnichova zpět do svého rodiště  a zaujímá veřejnost jeho živě působícími sochami, které zanechávají momentky ve dřevě. Detailně a přitom naivně a šťavnatě nahrubo zpracovává jeho figury a zachycuje Tě v okamžiku. Jeho díla vtahují do vzpomínek, snů a tady a hned. Dotýkají se!
Další informace:www.johann-kral.blogspot.com